Kommunikationspraktikant august - december 2026

LGBT+HUSET søger en kommunikationspraktikant (20-30t) med opstart til august/september!📣🧑💻
Vil du prøve kræfter med kommunikationsarbejde i en NGO, der fremmer fællesskabet i det aarhusianske LGBT+-miljø? 🏳️🌈🏳️🌈
Så søg stillingen som kommunikationspraktikant hos LGBT+HUSET!
Vi tilbyder:
🌟Hovedansvaret for LGBT+HUSETs sociale medier og digitale marketingstrategi.
🌟 Et indgående kendskab til kommunikationarbejde i en NGO.
🌟Stor medbestemmelse og en løs arbejdsstruktur med plads til kreativ udfoldelse.
🌟Et tæt samarbejde med LGBT+HUSETs sekretariat, frivillige og bestyrelse.
🌟Et fleksibelt og trygt arbejdsmiljø med højt til loftet!
Vi forventer at du:
💛 Går på en uddannelse, der beskæftiger sig med kommunikation og/eller digital markedsføring.
💛At du er ansvarsfuld og kan arbejde selvstændigt og struktureret i et tæt sparringssamarbejde med de øvrige i huset.
💛At du er en haj til grammatik og kan formulere dig fejlfrit og med Schwung.
💛At du kan bruge din egen computer og telefon til arbejdet.
💛Det er et plus, hvis du har erfaring med WordPress og Canva, men ikke en nødvendighed.
Du søger stillingen ved at udarbejde et forslag til, hvordan LGBT+HUSET kan blive mere synligt og nå ud til nye brugere i Aarhus. Send det til mail@lgbthuset.dk senest 1. august.
Vi søger altid nye frivillige, der har lyst til at give en hånd med i LGBT+HUSET. Overvejer du at blive frivillig? Så udfyld vores kontaktformular eller send os en mail til mail@lgbthuset.dk, hvor du skriver lidt om dig selv, hvorfor du ønsker at blive frivillig samt hvilke opgaver, du kunne tænke dig at løfte. Vi glæder os til at høre fra dig!


